8 Mart 2020 Pazar

Ana Sayfa » , , » Hayatı Organize Etmek

Hayatı Organize Etmek

8 Mart 2020 Pazar

Herkese uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba sevgili blog dostlarım :) 

Bu uzun aranın sebebi tamamen hayatımı organize edemememden kaynaklanıyor. Bunu farkettiğim an çeşitli makaleler okumaya başladım. Nasıl kendimi bir hale yola sokarım diye ve kendime uygun bir liste yaptım. Sonrada hadi dedim kendime bu notları güzel bir yazıya dönüştür ve ardından blogunda paylaş ve sonuç Dünya Kadınlar Günü'nde birlikteyiz :) 

Umarım Keyifle okuyacağınız bir yazı olur.Yaşamımızın neredeyse yarısı iş, okul, sorumluluklar, yorgunluk ve karmaşık zihin çözümleme çabalarımızla kontrolsüz bir biçimde akıp gider. Düzenin böyle olduğuna ve akıp giden zamanı tutup kendi hayatımız üzerinde hakimiyet kuramayacağımıza olan inancımız gençlik yıllarında zayıf olsa da ilerleyen yaşlarda bu öğretiye olan inancımız zirveye tırmanır. Sistem bize bu düşünceyi aşılar ve birer kurban gibi farkındalık düzeyi düşük bireyler olarak akışta kalmamızı amaçlar. Kurban doğru algılamaz, sorgulamaz, bir cevap bulmak için savaşmaz ve analiz etmeye yeltenmez. Çoğumuz modern köleler olarak patronumuzun, sevgilimizin, ailemizin, ekonomik düzenin ve hatta kendi mental bozukluğumuzun emrinde hep aynı noktalar arasında salınım gösteririz. Çoğu zaman neyi neden yaptığımızı bile anlamadan sadece yapılması gerekeni yaptığımız için yaşadığımız iç rahatlığıyla derin bir nefes alırız. Kısa vadede oyalayan bu durum uzun vadede zamanın akıp gitmesi ve kendimizi ne derece ihmal ettiğimizin bir kanıtı niteliğindedir. Bu zinciri kırmak için basit ama etkili birkaç hamleyle yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 -Farkındalık


 Farkındalık, hayatı algılama düzeyimizi ters yüz edecek önemi anlatılamayacak düzeyde mühim bir kavramdır. Benlik bilinci ve öz değer kavramlarıyla paralel ilerleyen bu eylem atılması gereken en gerekli adımdır. Farkındalığınızı yükseltmek için gözlemci olmayı öğrenmelisiniz. Hayatınızı, hatta kendinizi bile uzaktan yabancı bir gözle sabır göstererek izlemeli ve kendinizle ilgili fikir sahibi olmalısınız. Bu, kendinizle tanışmak için attığınız ilk ve en özel adım olacaktır. Nötr olmayı öğrenmeli, her durum ve davranışla ilgili pozitif veya pozitif olmayan bir görüş, eleştiri üretmek zorunda hissetmemelisiniz. Bu sizi muazzam yoracaktır.


 En romantik randevu, kendinizle sözleştiğiniz buluşmalardır.


 Günler kısa inancının tam aksine bir gün koskoca 24 saatten oluşmaktadır ve bunun 1 saatini bile kendimize ayırmaya layık görmeyiz. Bunun yerine yorucu koşturma işleri, markette harcanan uzun vakitler, indirim kovalamakla geçen süreler, yanlış anlaşılmak istemediğimiz için kendimizi anlatma çabaları gibi pek de önemi olmayan uğraşlar edinerek en değerli zamanımızı yok pahasına satarız. Hayatınızın baş rolü sizsiniz ve olaylar iyi de olsa kötü de olsa, sizin ekseniniz etrafında yörünge çizer. İyi adamlar, kötü kadınlar, cadılar ve hatta ruh emiciler sizin hikayenizde var olmuştur ve siz olmasaydınız sizin hikayenizin varlığından da söz edilemezdi. Bu pencereden bakmayı öğrenirsek kendi değerimizin farkına daha kolay varırız ve bu bilincin yerleşmesi için tıkalı yollar birer birer açılmaya başlar. Günün en sevdiğiniz saatlerinde kendinizle sözleşerek bu seanslara hemen katılabilirsiniz. Başta ne yapacağınızı bilemeyip sıkılsanız da pes etmeyin. Bu seanslar size gittikçe iyi gelecek ve kendinizle derin bir romantizm içine gireceksiniz. Bazen sadece durup düşünmeniz, kendini dinlemeniz, klasik müzik dinlemeniz, tablo incelemeleri yaparak sizde yaptığı çağrışımlarla iç içe geçmeniz sizi tedavi edecektir. Bu süreci siz yönetmelisiniz ve kendinizi keşfederek hangi aktiviteden zevk alıyorsanız bunu kimseye teklif etmeden bencilce yapmalısınız.


Olması gerekenden fazla bedel ödemeyin
 Günün neredeyse yarısı stresli ve entrika yuvası ofis ortamında geçer ve biz enerjimizin yüzde doksanını orada bırakır kapıyı çeker ve çıkarız. Kalan yüzde onluk dilimi de gün boyu olanları düşünerek ve yarın neler olacağını tahmin ederek heba ederiz. Bu yetişkin bir zihne yakışmayacak son derece mantıksız bir davranıştır. Ofiste yaşananlar orada kalmalıdır zira patronunuz size 8-9 saatlik bir zaman dilimi için kira öder. Bu süre bittiğinde ofiste olanlara hak ettiğinden fazla özveri gösterdiğinizde kendinizden, ailenizden, sevgilinizden çalarsınız. Bunu yapmayın. Profesyonel olun ve çizgi çekmeniz gereken noktaların farkına varın. Asla ve asla ödün vermeyerek kendi değerinizi kendi gözünüzde yükseltmeniz kaçınılmaz olacaktır. Haftalık programlar yapın


 Haftalık bütçe ve bakım programları düzenleyerek zamanı yönetmeye kendinizi alıştırabilirsiniz. İzin günlerinizde öğlene kadar uyuyarak ve bunu kar sayarak boşuna vakit harcamış olursunuz. Fazla uyku sizi dinlendirir inanışı bir aldatmacadır. Uyku, uyudukça daha fazla istemenizi sağlayan bir bağımlılık gibidir. İzin günlerinizde kendinizi birkaç saat daha erken uyandırmaya programlarsanız ve bu dilimi kendi kişisel bakımınız, kısa bir sabah yürüyüşü gibi aktiviteler için kullanırsanız modunuzun bir anda yükseldiğine şahit olacaksınız. Bu izin günlerinizin son derece keyifli geçmesine hatta bütün haftanızı enerji dolu geçirmenize yardımcı olacaktır.
 Enerji vampirliği yapan bir diğer konu ise ekonomidir. Kafamızın içinde giderleri hesaplayan bir makine hiç durmadan bize hatırlatıcı niteliğinde bildirimler yapar. Bunun önüne geçmek için o hafta harcanması planlanan meblağları bir kağıda yazın ve bunun dışına çıkmamaya çalışın. Olası gereksiz harcamalarda ise birkaç gün bunu düşünüp üzülmeyin ve hiç olmamış gibi davranmayı öğrenerek dünyevi, gereksiz dertlerden arınmaya niyetlenin. Kendinize vergi verin


 Gelir vergisi, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi kavramlara son derece aşinayız ancak öz vergi kavramına yüksek ihtimalle alışkın değiliz. Elde ettiğimiz gelirin en büyük hissedarı kendiniz olmalısınız ve ciddi haklar talep etmelisiniz. Gereksiz harcamalardan kısarak yaptığınız birikim gelecek konusunda kaygılarınızı minimuma indirerek şüphesiz ki öz güveninizi zirveye çıkaracaktır. Spiritüalizme inanın

 Türkçeye kabaca ruh bilimi olarak çevirebileceğimiz kavram metafizik konular içerdiğinden ön yargı ile yaklaşılan konular arasına girer. Ancak bununla ilgili kitaplar ve belgeseller izlendiğinde zihni psikolojik açıdan eğitmek, düşünce yönetimi konularında kendiniz üzerinde uygulamalar yapmanız sizi değiştirecek ve dönüştürecektir. Kendinizi hangi alanlarda manipüle ettiğinizi anlama ve bu ölümcül davranıştan kurtulmanız için size yollar açacaktır

 Bonus: Yukarıda değinildiği gibi mutlaka klasik müzik dinlemelisiniz. Bu hem yaşam kalitenizi artıracak hem de genel kültür seviyenizde artış sağlayacaktır. Klasik müzik algı biçimimizi de pozitif anlamda dönüştürecek ve yaratıcı bakış açıları kazanmanızı sağlayacaktır.24 yorum:

 1. Öncelikle oldukça kapsamlı bir yazı olmuş emeğine sağlık. Özellikle organize olabilmek için zaman yönetimi çok önemli ben onu başarabilsem her şey daha güzel olacak ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler ☺️ Evet başarılı olmak bu konuda oldukça zaman alıyor 🙈

   Sil
 2. Çok nitelikli bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Her durum ve oluşa, rutine ve de anlık gelişmelere göre manevra yapabilmek, B planı ile ilerlemek, zamanı iyi yönetmek ve zaman zaman kendimizi ödüllendirmek işe yarayabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim beğenmenize ve yazımı nitelikli bulmanıza çok sevindim :)

   Sil
 3. Vielen Dank für diese hilfreichen Tipps!
  Hab eine gute Zeit

  YanıtlaSil
 4. amazing post! really great!

  YanıtlaSil
 5. Gerek görselleriyle gerek içeriğiyle çok güzel çok faydalı bir yazı olmuş çok teşekkürler emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Faydalı bulmana sevindim adaşım :)

   Sil
 6. Kendime hiç vergi vermemiştim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen kendine vergi verebiliyor musun :)

   Sil
  2. Umarım bu blog beklentilerini karşılıyordur. Bu tür blogların daha çok ilgi çektiğini okuyorum her yerde.

   Sil
  3. Henüz top noktaya ulaşamadım ne iyi nede kötü bir performansı var blogumun :(

   Sil
  4. İnstagram'da buradan daha çabuk hedefine ulaşacaksın bence.

   Sil
  5. Blogda olsun İnstagram’da olsun tam olarak hedefin ne? Ne olduğunda işte bunu hedefliyordum dersin.

   Sil
  6. Blogda ilk 5bin e girmek hedefim, instagramda ise daha fazla kişiye ulaşabilmek tabiki kimsenin dile getirmediğide bir şey var; içeriklerden para kazanabilmek :) Sonuçta kimse kimsenin hayrına içerik üretmiyordur değil mi? Evet faydalı olmak çok güzel bir şey ama verdiğin kadar almakta çok önemli :)

   Sil
  7. İnstagram’da baya aktifsin ve maddi yönden de daha çabuk istediğine ulaşabileceksin gibi.

   Sil
 7. Plan yapmayı çok önemsiyorum. Zamanı verimli kullanmak adına biçilmiş kaftan..

  YanıtlaSil