21 Şubat 2020 Cuma

Ana Sayfa » , , , » Retinoller Nedir? Cilt Yaşlanması ve Akne Tedavisi İçin Nasıl Kullanılır?

Retinoller Nedir? Cilt Yaşlanması ve Akne Tedavisi İçin Nasıl Kullanılır?

21 Şubat 2020 Cuma


Herkese yağmurlu bir Ankara akşamından merhaba :) Hastalık dolayısıyla blog yazmaya ara vermiştim ama bu dönemdede retinoller hakkında sizler için araştırma yaptım. Keyifli okumalar umarım sizin için faydalı olur :)Retinoller Nedir? Ne İçin Kullanılır?Cilde asit uygulanması fikri birçok kişiye ürkütücü gelse de, cilt için uygun olan asitler cildin yenilenmesi için oldukça gereklidir. Cilt için üretilen asitler belirli düzeydedir, bu asitler cildin ölü deriden arınabilmesi için gereklidir.
Retinoller cilt için kullanılan asitlerdir. Retinoller kendi içerisinde alt gruplara ayrılmaktadır. Bu asitlerden bir kısmı kozmetik ürünler içerisinde bulunabilirken retinollerin türevi olan retinoik asitler herhangi bir kozmetik ürün içerisinde yer almamaktadır. Retinoller, retinoik asitler ve retnoitler cilt yüzeyinde kullanılan iyi asitlerdir. Bu asitlerin kullanılması bilinçli bir şekilde yapılmalı ve etkilerinin detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu asitlerin ortak görevi cilde ki kolajen miktarını arttırmaktır.Retinoik Asit Nedir?

Retinoller A vitamini türevleridir. Cildin sağlıklı görünmesi için kullanılan bu ürünler farklı form ve ürünler şeklinde satılmaktadır. İçerisinde bulunan asit miktarına bağlı olarak ismi değişmektedir. Retinoik asitler retinoller arasında en güçlü olan türevdir. Retinoik asidin herhangi bir kozmetik ürün içerisinde bulunması mümkün değildir. Doktor reçetesi ile eczaneden alınabilen bu asitler kolajen üretiminin artmasına yardımcı olmaktadır. Genç, dinlenmiş ve pürüzsüz bir cilt için gerekli olan retinoik asitler son derece dikkatli kullanılmalıdır. Cilt doktorlarının gerek gördüğü oranda yazdığı retinoik asitler gece kullanılmalıdır. Kuvvetli olduğu için cilde reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Retinoik asit kullanırken bilinçli olmak cilde zarar vermemek için oldukça önemlidir. Cilt yüzeyinin soyulmasına sebebiyet verdiği için güneş ışınlarından kaçınılmalıdır. Cildin hassasiyet seviyesini arttıran asit kullanımı sonrası ılık su ile iyice yıkanarak cilt asitten arındırılmalıdır. Doktor tavsiyesi üzerine bir gece boyunca uygulanabileceği gibi yalnızca yarım saatte bekletilebilmektedir. Bu süreçte kişinin cildini iyi analiz etmesi ve yarattığı sonuçlar doğrultusunda kullanımına devam etmesi gerekmektedir. Kullanılan ürünün cilde yoğun miktarda uygulanması etki seviyesini arttırmayacağı gibi olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Eczaneden retinoik asit içerikli bir kremin sadece istek üzerine satın alınması oldukça yanlıştır. Bilinçsiz kullanım asit yanığına bile neden olabilmektedir. Retinoik asitler direkt cilt tarafından emilerek kolejen üretimini anında arttırmaktadır. Retinoller arasında en hızlı etki gösteren türev olması sebebiyle kullanıldığı süre boyunca fondötenlerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Kolajen cildin kalınlaşmasına ve daha dolgun görünmesine olanak sağlayarak gözenek probleminin de önüne geçmektedir. Retinoik asitler akne problemi olan kişiler tarafından doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Her sivilcesi olan kişinin retinoik aside başvurması doğru değildir. Aknenin sebebi detaylı olarak araştırıldıktan sonra retinoik asit kullanımına başlanabilir. Retinoller gibi olmadığı için etkileri ve hassasiyetleri kullanım sonrasında kendini göstermeye başlamaktadır.
•Kullanıldığı süre boyunca mutlaka güneş kremi uygulanmalıdır.
•Cildin hassasiyet seviyesi arttığından ekstra ürünler kullanılmamalıdır.
•İlk kez retinoik asit kullanan kişilerin cildinde kızarma meydana gelebilir böyle bir durumda cildin 1-2 gün dinlendirilmesi gerekmektedir.
•Oldukça az miktarda uygulanmalıdır.
•Retinoik asitler cildin yağ dengesini bozduğu için su tüketimine önem verilmelidir.
•Cildi sıcak suyla yıkamak cildin hassasiyetini arttıracağından, ılık su tercih edilmelidir.Retinoller/ Retnoik Asitler

Kozmetik ürünler içerisinde bulunan retinoller genellikle kırışıklığın önüne geçmek amacıyla kullanılmaktadır. Ürün içerisinde bulunan retinol oranı, retinoik asit ile karşılaştırılmayacak kadar azdır. Retinoller ve retronikler cilt temizleme ürünleri veya cilt bakım ürünleri içerisinde bulunmaktadır. Özellikle doğal içeriğe sahip ürünler içerisinde tercih edilen retinoller düzenli kullanım sonrasında etki göstermeye başlamaktadır. Retinoik asitler gibi direkt olarak emilmediklerinden etki gösterme süreleri daha uzundur. Özellikle yaşlanma karşıtı kremler içerisinde yoğun miktarda bulunmaktadır. Bir ürünün retinol içerip içermediğine içerik listesinden bakılmalıdır. Kullanılan retinol miktarına bağlı olarak hassasiyete sebebiyet verebilir. Retinoller arasında hassasiyet seviyesi en az olan türev Retnoitlerdir. Daha hafif yapılı olmaları sebebiyle kozmetik ürünler içerisinde tercih edilmektedir. En az 3 ay düzenli kullanılması tavsiye edilmektedir. Retinol kullanmanın net bir yaşı olmamakla birlikte 20’li yaşların sonu en uygun zamanlar olacaktır. Yaş ilerledikçe cildin kolajen üretimi yavaşladığından yaşlanmayı geciktirmek için kullanılmalıdır. Retinoik asitlerde ise durum aynı değildir. Genellikle akneli cilt sebebiyle kullanılan retinoik asitlerin kullanım yaşı bulunmamaktadır. 18 yaşından sonra kullanılması önerilmekledir. 


30 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun canım 🤗 yazın çok faydalı bence, araştırma yaptığın belli oluyor 😊

  YanıtlaSil
 2. Geçmiş olsun canım . Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. çok geçmiş olsun canım. Çok kapsamlı bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 4. Allah şifalar versin. Retinoller hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.:)

  YanıtlaSil
 5. Geçmiş olsun Gizemcim, Retinoller hakkında bilgim oldu sayende

  YanıtlaSil
 6. Geçmiş olsun..Retinollar asitin cild üzerinde ilginç deneyimleri varmış, hakkıında bilmediğimiz bilgilerdi,,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
 7. Öncellikle Allah şifa versin umarım iyileşmişsinizdir, retinollar sanırım vücuda göre seyreltilmiş bir ait türü bu tip ürünlerin faydası vardır ama muhakkak ki kulanım oranlarına ve şekillerine çok dikkat edilmeli tıp litaratürüne geçecek bir araştırma olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Oooo.
  Nefis bir araştırma yazısı olmuş yalnız.
  Ayrıca geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım, çok teşekkürler :)

   Sil
 9. Un post con una información muy interesante, me encantan los temas de belleza

  YanıtlaSil
 10. Very interesting post.

  www.paginasempreto.blogspot.com.br

  YanıtlaSil
 11. En güzel giysimiz cildimiz. Çokkkkk teşekkürler 👍😊🌷🤚

  YanıtlaSil
 12. I absolutely love The Ordinary, one of my favorite skincare brands <3

  YanıtlaSil
 13. Oldukça kapsamlı bir retinol yazısı olmuş. Ellerine sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım çok teşekkürler :)

   Sil