8 Şubat 2020 Cumartesi

Instagram 5 Dakika Kuralı - Instagram Stratejileri

8 Şubat 2020 Cumartesi

Mutlu haftasonları sevgili blog dostlarım,
Uzun zamandır Instagram ile ilgili pratik bilgiler hakkında yazı yazmadığımı farkettim ve bu yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdim.Instagramımı büyütmemde bana inanılmaz yardımcı olan bu kuralı nihayet sizlerle paylaşıyorum. Bu kural sayesinde, algoritmada çabucak yükseleceksiniz. Ayrıca çok az vaktinizi alacağı içinde aşırı seveceksiniz ;) Şimdi adım adım başlayalım.

İlk olarak amacımız bizi takip eden kişilere ulaşmak ve onlara yakın olabilmek. Çünkü instagram kullanıcıları daha çok samimiyet ve gerçeklik bekliyor. Onlara var olduğunuzu gerçek olduğunuzu göstermeniz gerekli :) Bir gönderi paylaştığımda kim o gönderime yorum yapıyorsa veya o gönderime ithafen bana mesaj atıyorsa veya beni o gönderim ile takibe alıyorsa o kişilere hoşgeldin mesajı gönderiyorum. Bunu ya yazılı yada ses mesajı ile yapıyorum. Bu mesajda genelde sayfamı ve sayfamda neler yaptığımı kısaca özetliyorum. Böylelikle Instagram Algoritmasına ben gerçeğim mesajını vermiş oluyorum. 

İkinci adımda Soru-Cevap etkinliği yer alıyor. Takipçilerinize mutlaka sayfanızda neler görmek istediklerini sorun, onların ne kadar çok fikirlerine önem verdiğinizi görürlerse sizinle o kadar çok iletişimde kalırlar. Sorularınıza cevap veren takipçilerinizle ise isterseniz detayları tartışabilirsiniz :)

Daha sonraki adım ise hemen yeni gönderi attıktan sonra, bir önceki postuma gidip oradaki yorumlarımı beğenip, yorumlara yanıt vermek, çünkü bu o posta yorum yapan kişilerin sizin tekrar sayfanıza girip yeni gönderinizi görebilme oranını arttırmada inanılmaz bir yardımcı ;) 

Diğer bir adım ise hashtag ler, gönderinizde kullandığınız hashtag lere girip, beğeni yapmanız ve sizinle aynı instagram niche de olan gönderilere yorum yapmanız ve story ler izlemeniz. Beğeni ve yorum yaptığınız kişiler bu sayede hesabınızı farkedecek ve sizinle iletişimde kalmak isteyenler mutlaka takip ve beğeni olarak geri dönecektir. Yeni bir takip aldığınızda mutlaka ilk adımdaki söylediklerimi tekrar ederseniz, erişimleriniz ve gösterimleriniz inanılmaz derecede artacaktır. 

Tüm bu adımları yaptıktan sonra elimizden geldiğince aktif kalmaya özen göstermeliyiz, çünkü bu anlattıklarım süreklilik isteyen önerilerdir. Takip ettiğiniz kişiler yeni gönderi attığında mutlaka onlara beğeni ve yorum olarak dönmeniz gerekir.


Ekstra bir bilgi hashtag lerimi Flick ile belirliyorum. App Store ve Google Play de uygulamasında mevcut. Belli bir süre ücretsiz denedikten sonra aylık veya yıllık çok uygun fiyatlara abone olabiliyorsunuz. 

Evet benim Instagram 5 Dakika Kuralı için anlatabileceklerim bu kadardı. Umarım işiniz çok yarayan bir yazı olur ve bu sayede etkileşiminizi arttırarak daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Kendinize çok iyi bakın, mutlu haftasonları...

23 yorum:

 1. Kesinikle bu adımlara da dikkat edeceğim. Mesajlara cevap vermek elbetteki çok önemli. Paylaşım bence gayet yardımcı. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Aktiflik her seyin basi dedigin gibi
  Kalmak istiyorsan kalici olmalisin
  Beklentilere cevap vermelisin
  Belli bir zaman da cabasi
  Aslinda sadece instagram degil tum platformlar icin boyle
  Hos artik isin kolayina kacanlar var
  Insanlarin listelerine girip herkese istek atan ya da parayi basip alan :))

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzel ve faydalıydı, ben instagramda bunlara pek dikkat etmiyordum, şimdi bakış açım değişti sayenizde, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Instagramı gerekmedikçe çok kullanmıyorum ama geçenlerde kullanıcıların ınstagram da ne kadar faal olduklarını fark ettim. Diğer sosyal medyalarda olduğu gibi burada da takipçi önemli, üzerinde hassasiyetle çalışılmış bu kriterler bir çok kullanıcının takipçi kazanmasına olacak verecektir. Benim de deneyeceklerim arasında teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 5. Ama beni atlamışsınız siz. Sizi takip ettiğimde bana bir sesli mesaj gelmedi hoş geldiniz diye. :) Tabii büyüdünüz artık ufaklara cevap vermiyorsunuz değil mi? :)

  Şaka bir yana taktikler için teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 6. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler 😉

  YanıtlayınSil
 7. Güzel yazı, Instagramda birkaç tane hesabım var onları büyütmek için uğraşıyorum. Gelecekte ınstagramin daha çok gelişeceğini düşünüyorum. Bu yüzden şimdiden hesapları büyütmek lazım.

  YanıtlayınSil
 8. benim insgtaram yok ama olanlar için çok faydalı bilgiler bence,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlayınSil
 9. Instagram da büyümeye çalıştığım bu dönemde bu makale çok iyi oldu uygulamada yapacagım hepsini. Aylardır ugrasıyorum fakat bu konuda yetersiz oldugumu ve yanlış bir yol izlediğimi farkettim. Saygılar efendim

  YanıtlayınSil
 10. Çok yararlı bir paylaşım olmuş :) çok güzel

  YanıtlayınSil
 11. İnstagram, geniş kitlelere ulaşmak için etkili bir mecra ama biz çok aktif kullanmıyoruz açıkçası. Oturup uğraşmak gerekli. Siz de gayet güzel zaman ayırmışsınız buna ne güzel. Verdiğiniz taktikler etkili ve uygulanabilir. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 12. Bu yararlı bilgiler için teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 13. Instagram algoritmaları ile ilgili faydali bilgiler. Ben instagramda çok az zaman geçiriyorum ama bloglara faydası oluyor tabii ☺️

  YanıtlayınSil
 14. ben instagramı bu bağlam da çok kullanmıyorum. Belki de üşengeçlikten ama bir gün aktif olarak kullanırsam verdiğiniz değerli bilgiler ışık tutacaktır teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 15. me ha parecido un post muy interesante, me gusta instagram

  YanıtlayınSil
 16. çok faydalı bilgiler vermişsin ben de uygulamaya çalışacagım :)

  YanıtlayınSil
 17. Faydalı bilgiler olmuş. Birçoğunu uyguluyorum ben de ancak yine de bu sıralar çok takipçi kaçıyor nedense ...

  YanıtlayınSil
 18. amazing post and beautyfull blog!

  YanıtlayınSil
 19. Ich mag den blog, Sie können hier Abiballkleider Lang online kaufen.

  YanıtlayınSil
 20. Estupenda información! Que tengas una feliz noche! 💗💗💗

  YanıtlayınSil
 21. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Özellikle benim bu maddeleri denemem lazım.İnstagram konusunda pek başarılı değilim. Bloga ağırlık verirken orayı ihmal ediyorum. Bu arada instagram paylaşımlarını başarılı buluyorum 👍😊

  YanıtlayınSil
 22. Benim takipçi çok az ya. Sigorta şirketleri, bilmem ne şirketleri takip ediyor. Bende onları takip etmek istemiyorum.

  YanıtlayınSil
 23. Harika tüyolar teşekkürler canım :)

  YanıtlayınSil